Dnes je:

Meniny má:

Máme online 74 hostí

Najnovšie vo fóre

28.02.2019 15:14
A mame tu dlho rieseny a nevyrieseny problem sluzieb upratov ...

Vyhľadávanie

Obec Tarnov | Oficiálna web stránka obce Tarnov | www.tarnov.sk
História:

Otázky týkajúce sa obce Tarnov

Otázky
Pre vkladanie príspevkov do fóra je potrebné byť prihlásený. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte
Posledný príspevok
obcan

obcan
161 príspevky
---
Poloha:
n.a.
04.01.2019 14:00

Osvetlenie

Dobrý deň,
aka je denná úspora el. energie vypínaním verejného osvetlenia počas večerných a nočných hodín? Je to vôbec ekonomicky výhodné, lebo z hľadiska bezpečnosti nie. Ďakujem za odpoveď.
 
admin

admin
22 príspevky
---
Poloha:
n.a.
15.01.2019 21:30

Re: Osvetlenie

Vypínanie osvetlenia, áno/nie? Ak by sme si naozaj seriózne chceli odpovedať, musíme sa na daný problém pozrieť trocha komplexnejšie. Určite to nie je iba o číslach, ale, skúsme jedno aj druhé.
Prečo je táto prax v našej obci, ale aj mnohých ďalších, ktoré zatiaľ neprešli na najnovšie (LED) technológie? S časti je to určite dôvod historický (staré svietidlá-vysoká spotreba - takže sa výrazne šetrilo), dnes to nie je ani tak prioritne tento dôvod, skôr neboli tak silné argumenty, aby sme svietili celú noc (pohyb v obci je skoro minimálny, posledný autobus 22:45, pohostinstvo, ktoré by fungovalo po 23:00 u nás neexistuje, neexistuje prevádzka typu kravín-kde sa začínalo o 3:00 ráno, ...), jednoducho by sa dalo povedať, že nebol vyložene dôvod. Určite to neznamená, že to v budúcnosti nemôže byť tak-a možno práve na základe aj vášho postrehu, podnetu. Ak chceme byť komplexní nemôžeme zabúdať aj na ekológiu- t.j. nesvietime-lebo nepotrebujeme(nepotrebovali sme). Myslím, že takáto prax je v každej domácnosti. Zostali nám čísla:
Faktúra obce za elektrinu-verejné osvetlenie je cca 129€, svietime od 17.00-23:00 a od 4:30-6:00 (je to približne 7,5 hod./deň) a teda 17,20 €-nás stojí 1 hodina svietenia za mesiac. ak tam pridáme celú noc t.j. od 23:00 do 4:30, cena sa navýši o cca 95 €/mesiac. Je to veľa?málo?
V každom prípade je to na zamyslenie, či svietiť celú noc. Pre obec je to utiahnuteľné, ale ako všetko v živote: nič nie je len biele/čierne.
V každom prípade dobrý postreh, dobrý podnet! naozaj treba zvážiť! Ďakujeme.